״חוק הפרגולות״ והסנטק שלך

חוק הפרגולות נכנס לתוקפו ב-1 באוגוסט 2014. הרפורמה נועדה להקל על ההליך הביורוקרטי ולסיים את הסחבת הבלתי נגמרת הכרוכה בקבלת אישור לפעולה פשוטה כסגירת מרפסת וכדומה.

השינוי המהותי בחוק הפרגולות (נקרא גם "רפורמת הפרגולות" או ״חוק המרפסות״) הוא קיצור וצמצום הביורוקרטיה הכרוכה בתוספת צנועה לבניין, כמו גדר, מחסן ועוד. אם בעבר בעל בית היה חושב פעמיים לפני שמתחיל במסע הלא נגמר בדרך לאישור המיוחל לסגירת מרפסת, כעת אין עוד צורך באישור הוועדה לתכנון ובנייה. הקמת מבנים קלים בשטח פרטי אינה פוגעת בציבור, ועל כן ניתן כעת פטור מקבלת היתר להקמתם.

יש לך שאלות?

  מה כולל חוק הפרגולות?

  אילו תוספות בנייה ניתן להקים ללא צורך באישור?

  הכוונה כאמור למבנים קלים, שניתן להקימם בקלות יחסית ושאינם פוגעים בסביבה. הרשימה כוללת סגירת מרפסת, פרגולה, סככת צל, מחסום חשמלי, שער, סוכך מתקפל, הוספה או החלפת חיפוי אבן על קירות חיצוניים, עבודות פיתוח כמו מסלעה וריצוף החצר, הוספת גופי תאורה, סורגים על חלונות, החלפת רעפים וחלונות, מחסן מחומרים קלים, צלחת קליטה, מתקנים פוטו-וולטאים (לאנרגיה סולארית), אנטנה או תורן, מזגנים וכו'.

  ישנם כמה פרמטרים נוספים שיש לעמוד בהם:

  • על הפרגולה להיות בשטח שאינו עולה על 50 מ"ר או רבע מהשטח הבנוי.
  • על הפרגולה להיות מוקמת על גבי הקרקע או על הגג.
  • במידה ומדובר בפרגולה שעולה על שטח של 20 מ"ר, יש צורך לקבל אישור ממהנדס כדי לעגן אותה ולהבטיח כי היא יציבה לגמרי.

  יש להודיע לוועדה לתכנון ובנייה על הקמת הפרגולה תוך 45 ימים מבנייתה. להודעה יש לצרף אישור מהנדס על חוזק הפרגולה ויציבותה. את טופס ההודעה ניתן למצוא באתר של משרד הפנים, למלאו בו במקום ולשלוח ישירות מהאתר.

  מתי כן יש צורך בהיתר בנייה?

  מי שמעוניין לבנות פרגולה שאינה עונה על דרישות אלה ופרמטרים נוספים, צריך להגיש בקשה להיתר בנייה מהעירייה.

  חשוב לציין כי זהו תהליך שלוקח זמן ומלווה בבירוקרטיה, לכן חשוב להכיר היטב את החוקים ולמנוע את ההמתנה לקבלת היתר בנייה. בכל מקרה, תמיד מומלץ להיעזר בבעלי מקצוע אשר מכירים היטב את התחום.

  מה היתרון של פרגולת סנטק?

  לפי לשון החוק, פרגולה, שנקראת גם "מצללה", היא מבנה ללא קירות שהמרווחים בין החלקים האטומים שבו מחולקים באופן שווה ומהווים 40% לפחות ממנו. הסנטק מתקפל ויכול לספק עד 100% פתיחה או סגירה. השליטה על פתיחה וסגירת הסוכך נעשית על ידי הלקוח עצמו באמצעות שלט. כאשר גג הסנטק סגור הוא מספק אטימה מלאה ממים.

  יתרון נוסף הוא בעמידות – פרגולה לרוב עשויה מעץ, בעוד שסנטק עשוי אלומיניום אל חלד איכותי וככזה הוא מספק עמידות גבוהה בגשם ורוחות ובנוסף צבעו אינו דוהה באור השמש (לעומת עץ). קיימת אפשרות לבחור צבע לשלד הסנטק – כך ניתן לקבל פרגולת אלומיניום חשמלית ומרהיבה.

  סנטק הוא פתרון אלגנטי ומסוגנן עבור סגירות חורף, סגירת מרפסת, סככת צל, וכמובן פרגולה. ניתן להתאימו בקלות לתנאי השטח והמקום ולצרכי הייחודיים של כל לקוח. באמצעות סנטק ניתן לקרות או לסגור פינת ישיבה בגינה, להצל חלק מבריכה, לסגור את המרפסת כך שתשמש את בני הבית גם בחורף, ועוד.

  ואיך נהנים בתי עסק מפרגולות סנטק אחרי חוק הפרגולות?

  עמידותו של הסנטק בכל מזג אויר והיכולת לשלוט בפתיחתו וסגירתו בהתאם לצורך מספקים מענה מושלם שיכול להחליף את סגירות החורף בבתי עסק. מסעדות, בתי קפה ובתי עסק אשר מבצעים סגירת חורף עם סנטק, פטורים למעשה מכל התעסקות בפירוק והרכבה בכל עונה מחדש וחוסכים את עלויות ההובלה, הרכבה, אחסון והתקנה מחודשת בעונה הבאה.

  ניתן לשלב על שלד הסנטק סגירות נוספות מכל סוג שהוא, כדוגמת סוככי מסילה ורטיקליים, סגירת חלונות, אלומיניום ועוד. שלד הסנטק מהווה בסיס חזק לתוספת סגירות נוספות כפי שכבר עשו לא מעט בתי עסק ברחבי ישראל.

  לפרגולות האלומיניום סנטק יש מראה אלגנטי והמבחר רב, כך שמסעדות ובתי קפה אשר מבצעים סגירת חורף, מרוויחים בעצם חלל נוסף בעל מראה יוקרתי ואיכותי. את האווירה במקום ניתן לשנות על ידי סגירה ופתיחה של הגג על ידי שלט, כמו גם עמעום התאורה, אשר יכולה להיות מותקנת במהלך התקנת הפרגולה (בילד-אין).

  לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות ולקבלת שרטוטים והדמיות – צרו קשר באתר
  או התקשרו 1-800-22-1640

  להורדת הרפורמה בחוק התכנון והבניה לחצו כאן.

  צרו קשר עם נציג או התקשרו 1-800-22-1640